Pápež Benedikt XVI.

11.02.2013 16:02

 

Josepha Ratzingera za kardinála vymenoval v roku 1977 pápež Pavol VI. Bol tak paradoxne jediným spomedzi kardinálov vo voliteľskom zbore, ktorého nemenoval Ján Pavol II. Túto skutočnosť si všimli reportéri TA3. Jozef Ratzinger, dnes už Benedikt XVI., bol však veľmi blízkym spolupracovníkom Jána Pavla II. a bol hlavným zostavovateľom nového katolíckeho katechizmu. Christian Post vám dnes prináša jeho životopis.

Pápežov otec, policajný dôstojník, pochádzal z tradičnej rodiny farmárov z Lower Baviera. Joseph Ratzinger sa narodil 16.apríla 1927 v Marktl am Inn v Nemecku. Svoje mládežnícke roky prežil v Traunsteine. Niektoré médiá mu vyčítajú, že bol členom Hitlerjugend. Bolo to však v čase, keď tam patrili prakticky všetci mladí muži v Nemecku. Žiadosť o vystúpenie dal hneď po vstupe do seminára. Krátko pred koncom vojny musel narukovať do Wehrmachtu do pomocnej proti-lietadlovej obrany, odkiaľ dezertoval. Nikdy nebojoval ani nestrieľal zo zbrane.

Životopis pápeža Benedikta XVI.

 

uz asi vacsina z Vas vie, ze nas papez Benedikt sa dobrovolne vzdal svojho uradu. 
Tu je jeho oficialny prejav:
 
"Najdrahší bratia,

pozval som vás na toto konzistórium nie iba z dôvodu troch procesov kanonizácie, ale tiež preto, aby som vám oznámil veľmi dôležité rozhodnutie pre život Cirkvi. Po opakovanom zvažovaní dôvodov môjho svedomia pred Bohom, som dospel k istote, že moje sily, vzhľadom na pokročilý vek, nie sú viac dostačujúce na vykonávanie Petrovho úradu riadnym spôsobom. Som si dobre vedomý toho, že táto služba, vzhľadom na jej duchovnú podstatu, musí byť vykonávaná nielen skutkami a slovami, ale i utrpením a modlitbou.

Avšak, v súčasnom svete, podliehajúcom rýchlym zmenám a zmietanom v dôležitých otázkach pre život viery, pre riadenie loďky sv. Petra a hlásanie evanjelia, je potrebná aj sila ako tela, tak aj duše, sila, ktorá mne v posledných mesiacoch ubúdala, takým spôsobom, že som musel uznať svoju neschopnosť vykonávať dobre ministérium, ktoré mi bolo zverené.

Z tohto dôvodu, uvedomujúc si dobre závažnosť tohto aktu, s plnou slobodou vyhlasujem, že sa vzdávam úradu rímskeho biskupa, následníka sv. Petra, mne zvereného kardinálmi 19. apríla 2005, a to takým spôsobom, že od 28. februára 2013 od 20. hodiny sa sídlo v Ríme, Petrov stolec, stane vakantný a kompetentnými bude zvolané konkláve na voľbu nového pápeža.

Najdrahší bratia, z hĺbky srdca vám ďakujem za všetku lásku a prácu, ktorú ste spolu so mnou zdieľali pri nesení ťarchy tohto úradu, a žiadam o odpustenie za všetky moje nedostatky. Teraz, zverme svätú Cirkev do starostlivosti Najvyššieho pastiera, nášho Pána Ježiša Krista a prosme jeho svätú matku Máriu, aby s jej materskou láskavosťou napomáhala otcom kardinálom pri voľbe nového pápeža. Čo sa týka mňa, aj v budúcnosti si prajem slúžiť celým svojim srdcom, životom zasväteným modlitbe, svätej Cirkvi Božej."

Vatikán, 10. február 2013 
 
 
Chcem Vas vyzvat, aby sme sa spolocne modlili, aby Pan pozehnal Benedikta a cirkvi dal dobreho pastiera, akym bol Kristus, podla jeho vole :-)
 
Vierohodne informacie najdete na tkkbs.sk